Kamp Malzemeleri ve Ekipmanları

Hiç şüphesiz doğa severler için en ideal tatil planı, kentin karmaşasında uzakta ve doğanın tam ortasında kamp yapmak. Ancak kamp yapmak, eğer yanınızda doğru ekipmanlar yoksa unutulmaz bir deneyim olmaktan çıkarak hoşnutsuz bir tatile dönüşebilir. Dolayısıyla işi şansa bırakmamak ve yanınıza doğada hayatta kalabilmek için en kullanışlı alet edevatları almanız son derece önemli. İlk kez kampa çıkıyor veya işe nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, bu mini rehber size faydalı olabilir!

  1. Çadır

Kampa çıkacaksanız yanınıza almanız gereken en temel ekipman tabii ki çadır. Daha önce çadır kurmamış olsanız bile günümüz modern çadırlarından birini temin ederek, kazık çakmaya veya iple gerdirmeye gerek kalmadan sadece saniyeler içinde çadır kurabilirsiniz. Üstelik tercih ettiğiniz çadırın genişliğini ve tipini de seçme özgürlüğüne sahipsiniz. Yani, dilerseniz araç üstü çadır seçeneklerini inceleyerek kamp deneyimini çok daha konforlu hale getirebilir ve kendiniz için mini bir yaşam alanı kurabilirsiniz. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken, bilgilerinizi bırakın ve birkaç dakika içerisinde özelleştirilmiş karavan tekfinizi sunalım.

Fiyat Teklifi Alın
  1. Uyku Tulumu

Kampın en önemli unsurlarından biri uyku alanının rahatlığıdır, bunun için çadırı zemini düz ve yumuşak bir yere kurmak ideal olabilir. Ancak altınızda bir mat ve üzerinizde uyku tulumu olmadan o uykunun pek rahat geçeceği söylenemez. Dolayısıyla geceleri ister yıldızların altında isterseniz de çadır içinde rahat rahat uyumak için mevsime uygun bir uyku tulumu tercih etmeli, altınıza ise mat veya şişme yatak almayı değerlendirmelisiniz. Bu aşamada evdeki eski yastık, yorganı kamp alanına taşımak yükünüzü bir hayli artıracağından ve gereksiz yer kaplayacağından pek mantıklı bir çözüm olmaz. Ancak her zaman takdir sizin!

  1. Mutfak Ekipmanları

Kamp yaptığınız alan herhangi bir tesis içinde veya medeniyetten apayrı bir noktada olabilir. Her iki durumda da yanınızda günlük beslenmeniz için gerekli mutfak ekipmanlarının ve konserve yiyeceklerin olması gerekir. Eğer taşıma limitiniz kısıtlıysa çantanızı geniş mutfak setleriyle doldurmak yerine kampa uygun yiyecekler veya kırılmaz bardak, çatal gibi temel ekipmanları tercih etmeniz daha doğru olur. Ancak taşımayla ilgili herhangi bir kaygınız yoksa ve nispeten uzun süreli bir konaklama planlıyorsanız mutfak ekipmanı listesine kamp ocağı, pişirme seti ve soğutucu gibi daha nitelikli malzemeleri eklemeniz gerekir.

  1. Çakı

Çakı, kampçılığın her alanında hayat kurtaran temel malzemelerden biri. Yanınıza çakı yerine bıçak almayı tercih ediyor olabilirsiniz fakat üzerindeki farklı uçlarıyla bir İsveç çakısının sağladığı işlevi tek bir bıçaktan almanız hiçbir şekilde mümkün olmaz.

  1. Fener

Fener genellikle akıllı telefonlar ortaya çıktığından beri göz ardı edilen kamp malzemelerinden fakat doğadayken ne zaman neyle karşılaşacağınızı asla bilemezsiniz. Yanınızda powerbank olsa bile bütün günlük telefon kullanımına bir de aydınlatmayı dahil ederseniz, ciddi şarj ve buna bağlı iletişim problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle çantanıza ufak da olsa bir fener eklemeyi asla ihmal etmemelisiniz.

  1. Yedek Kıyafet

Yola çıkarken yanınıza temel kamp ekipmanlarının yanı sıra kişisel bakım malzemelerinizi ve kıyafetleri almanız da çok önemli. Özellikle çabuk ıslanma ve kirlenme riski olan çorap, iç çamaşırı gibi kıyafetleri gün sayısına göre tercih edebilir; böylece olası hijyen problemlerini önleyebilirsiniz. Ayrıca mevsim şartları nasıl olursa olsun, her zaman çantanızda serin gecelere karşı sweat ve polar ürünler bulundurmanız da gerekir.

Kampa çıkarken bu kadar fazla malzemeyi nasıl taşıyacağınızı düşünmeniz çok normal. Aslında kamp ürünlerinin pek çoğu taşıma kolaylığı sunan, katlanır ürünler olduğundan ihtiyaçlarınızı yeterli ebatta bir sırt çantasına sığdırmanız mümkün. Fakat kampçılığı doruklarında yaşamak ve maksimum konfora sahip olmak için tercih edebileceğiniz başlıca seçenek karavan olmalı. Özellikle doğada dilediğiniz gibi konaklamak ve yanınıza bütün ihtiyaçlarınızı almak isterseniz, Demonte Karavan’ın kişiye özel yenilikçi transporter dönüşümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir