Karavan için Depolama İpuçları: Karavan Düzeni için Öneriler

Bir süredir karavanda seyahat ediyorsanız eşyaları düzenli tutmanın ve depolamanın ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş olmalısınız. Eğer yanlış çözülmüş bir karavanla yola çıkarsanız eşya seçiminde minimal davranmanız rağmen bir süre sonra, işler kontrolden çıkabilir ve zaten sınırlı olan alan size fazlasıyla dar gelmeye başlayabilir. Bu nedenle henüz karavan seçiminin ilk aşamasında, doğru çözümlere yönelmek ve alandan kazandıran ufak ipuçları hakkında bilgi edinmek, size sandığınızdan daha fazla fayda sağlayabilir. 

  1. Popup Tavan

Bir karavanı en kullanışlı haline getiren çözümlerin başında popup tavanlar gelir çünkü özellikle sınırlı alanın bulunduğu bir ortamda yatağa ekstra hacim ayırmak fazlasıyla zordur. Karavanın üst kısmına eklenen popup tavan ise hem uyku alanını ayak altından kaldırır hem de gün içinde havalandırma ve güneş ışığı için pencere görevi görür. Aynı zamanda bu çözüm, tavanda ufak tefek eşyaları saklamak için de gayet elverişlidir.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken, bilgilerinizi bırakın ve birkaç dakika içerisinde özelleştirilmiş karavan tekfinizi sunalım.

Fiyat Teklifi Alın
  1. Baş Üstü Dolaplar

Karavanın zemin kısmı mobilyalar, mutfak dolapları ve günlük eşyalarla dolu olduğundan en yüksek verimle kullanılır. Tercihen tezgah üstüne veya oturma birimlerinin arkasına baş üstü dolap eklemek ise, kişisel kullanım eşyalarından temel ihtiyaçlara kadar sayısız nesneyi saklamanıza yardımcı olabilir. Üstelik bu tip kapaklı çözümler hareket halindeyken güvenliği düşünme gereksinimini de ortadan kaldırır.

  1. Kayar Tezgah Üstü Ocak

Kayar tezgah üstü ocak çözümleri de tıpkı baş üstü dolaplar gibi yolculuk esnasında yaşam alanına ek güvenlik katan elemanlardır. Bıçak ve ocak gibi tehlikeli birimlerin üzerine kapanan bu setler, günlük kullanımda ise eşyaları koymak için size ek alan kazandırır. 

  1. Dönüşümlü Koltuklar

Bir karavandaki en büyük problemlerin başında uyku ve oturma alanlarını verimli şekilde çözmek gelir çünkü bu tip mobilyalar, yüksek ebatları nedeniyle karavandaki alanın büyük kısmını kaplar. Ayrıca gün içinde sık kullanılmadığından mekandaki işlevi kısıtlar. Arkaya döner yapıdaki koltuklar ile yatak haline gelen kanepeler ise bu sorunları ortadan kaldırmak için harikadır. Örneğin; sürücü koltuğu da dahil olmak üzere, ön koltukların arkaya dönmesi yemek alanı için ek oturma birimi gereksinimini giderir. Arka koltukların yatak olması ise oldukça pratik ve esnek bir çözümdür.

  1. Katlanır Masa Sandalye

Katlanır masa sandalye temel kamp ekipmanlarından olmakla birlikte, karavanın iç alanı için düşünülen çözümler bunlardan biraz daha farklıdır. Tezgah altına takılan tabla şeklindeki masalar yemek yerken, çalışırken veya kahve içerken kullanışlı alanlara sahip olmanızı sağlar. Katlanır ayaklı bu sistemler gün içinde dilediğiniz gibi dinlenmenize imkanı tanırken, geceleri kolayca kapatılarak alandan kazandırabilir.

  1. Tavan Askıları

Karavan alanını maksimum verimle kullanmanın bir diğer yolu da tavana kanca veya benzeri bir sistemle eklediğiniz askılardır. Her boyutta ve şekilde gelen bu askılar ayakkabılar, havlular veya sık kullanılan kıyafetlere rahat erişim sağlar. Aynı zamanda günlük kullanım eşyalarının zaten dar olan karavan zeminine fazla dağılmasını önler. Ayrıca yaratıcılığa fazlasıyla açık olan tavan askıları, iç tasarımı bir anda değiştirerek çok daha samimi hale getirebilir. Örneğin makrome modeller, çiçekler ve dergiler için harika ve estetik bir çözüm olabilir.

  1. Arka Kapı Depolama

Tavan askılarına yeriniz olmaması halinde, günlük eşyaları saklamak için arka kapıya raf veya ağ şeklinde eklenen depolama çözümlerini de göz önünde bulundurabilirsiniz. Karavanın tasarımına ve elbette sizin mekan kullanım şeklinize bağlı olarak; bu tür basit ve minimal sistemleri, bütün kapılarda veya duvarlarda tercih edebilirsiniz.

Her karavanın özelliği, tasarımı ve gereksinimi kişiye göre değişir ama bu, düzenden ve organizasyondan feragat etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Size özel harika depolama çözümleri hakkında bilgi edinmek ve çok daha kompakt bir hayata geçmek isterseniz buradan Demonte Karavan uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir