Karavan ÖTV Hesaplama Nasıl Yapılır?

Karavanda ÖTV konusu bir süredir tartışılan konulardan. Özellikle son yıllarda daha fazla insanın doğada kendi çevresiyle vakit geçirmek istemesiyle artan karavan kullanımı, bugün zorunlu tüketim vergisi oranlarına da yansımış durumda. Önceki yıllarda alınan yüksek vergiler yerini daha insaflı oranlara bıraktığından, kendi karavanına sahip olma fikri artık pek çok insana daha sıcak geliyor. Ancak karavan sahibi olmadan önce ne kadar vergi ödenmesi gerektiğine dair kafa karışıklıkları hala sürüyor, bu nedenle yenilenen oranlara göre fiyat hesaplaması yapmak bir nevi zorunlu hale geliyor.

Güncel ÖTV Oranı Ne Kadar?

Ülkemizde belirli durumlarda hesaplamaya dahil edilen ÖTV, belirli mal ve ürünler üzerinden devletin aldığı bir çeşit özel tüketim vergisi. Vergi kapsamında lüks tüketim olarak değerlendirilen ürünlerden biri ise karavanlar. Önceki yıllarda karavan satın alımlarında, motor hacmine göre değişmekle birlikte %220’ye kadar çıkan vergiler isteniyordu. Bu durum iste tüketicinin ciddi anlamda belini büken bir durumdu. Fakat 2022 itibariyle alınan bir karara göre bu oran, bütün motorlu karavanlarda geçerli olmak üzere %45 şeklinde güncellendi; 5 yaşından büyük karavanlar içinse %0 olarak belirlendi. Haliyle, halizadırda talebin arttığı motorlu karavan sektörü büyük ilgi odağı oldu ve daha fazla kişi kiralık karavan tatili yapmak yerine doğrudan karavan sahibi olma fikrini benimsemeye başladı.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken, bilgilerinizi bırakın ve birkaç dakika içerisinde özelleştirilmiş karavan tekfinizi sunalım.

Fiyat Teklifi Alın

Karavanda ÖTV Hesaplaması

Türkiye’de geçerli olan yeni vergi düzenlemesi ile artık karavan dönüşümü gerçekleştirilen 0-5 yaş arası araçlardan %45, 5 yaş üzeri araçlardan ise %0 oranında ÖTV alınacak. Bu veri üzerinden matrah bedeli 500.000 TL olan 0-5 yaş arası bir motorlu karavan için ÖTV hesabı yapacak olursak;

 • 500.000 TL x %45 (ÖTV vergisi) = 225.000 TL sonucu çıkar.
 • 500.000 TL + 225.000 TL =725.000 TL ÖTV dahil ödenmesi gereken tutardır.
 • 725.000 TL x %18 (KDV vergisi) = 130.500 TL katma değer vergisidir.
 • Toplam tutar ise; 725.000 TL + 130.500 TL = 855.500 TL olarak hesaplanır.

Aynı matrah bedeline sahip taşıtın 5 yaşından büyük olması durumunda ise ÖTV vergisi ödenmez ve hesaba sadece KDV tutarı eklenir. Yani;

 • 500.000 TL x %18 (KDV vergisi) = 90.000 TL
 • 500.000 TL + 90.000 TL = 590.000 TL ödenmesi gerekir.

Önceleri %220 olan ÖTV oranına göre bu hesaplamalar tekrarlandığında ise; matrah bedeli 500.000 TL olan bir motorlu karavanın, tüketiciye yansıyan toplam tutarı 1.888.000 olarak hesaplanır. Dolayısıyla indirilen vergi tutarlarının karavan motor hacmi ve yaşı fark etmeksizin, eskisine göre fazlasıyla avantajlı olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Karavan Tatilinin Avantajları

Günümüzde motorlu karavan seyahatleri her geçen gün popülerleşmekte, bunun temel sebebi ise kullanıcıların hem kendi rahat ortamlarına sahip olması hem de istediği yerde istediği şekilde vakit geçirebilmesi. Yapılan ÖTV indirimi de bu senaryoya eklendiğinde karavan tatilinin neden daha fazla kişinin öncelikli tercihleri arasında yer aldığı daha net anlaşılabilir. Genel olarak otel konaklamasından çok daha ekonomik, çadırlı kamping sistemine göre çok daha konforlu olan motorlu karavanı, kendi içinde diğer karavanlardan ayıran avantajları ise şu şekilde:

 • Çekme karavanlarda olduğu gibi ekstra araca gereksinim olmaz.
 • İç hacim çok daha büyüktür.
 • Kullanıcı ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir.
 • Pratik ve kullanışlıdır.
 • Rahat yaşam alanları sunar.
 • Depolamanın yanı sıra mutfak ve pişirme avantajı sunar.
 • Hız kapasitesi yüksektir.
 • Uzun süreli konaklamalar için elverişlidir.

Siz de yenilenen oranlardan faydalanarak en yenilikçi motorlu karavan çözümlerine ulaşmak isterseniz, buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir