Karavanda ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Pandemi döneminde değişen tatil ve gezi alışkanlıkları sonucu ilginin fazlasıyla arttığı karavan piyasasındaki en büyük sorunlardan biri yıllık vergi ödemeleri. Özellikle sunduğu konfor ve özgürlük nedeniyle pek çok kişinin öncelikli tercihleri arasında yer alan karavan tatili, uzun süredir %220 oranında uygulanan ÖTV nedeniyle hayallerin ertelenmesine neden oluyordu. Ancak bir süredir beklenen ÖTV indirimi açıklaması ile birlikte karavan sektöründe artan bir hareketlilik ve hızlı gelişme potansiyeli mevcut.

Yeni Karavan ÖTV Oranı Ne Kadar?

Özel Tüketim Vergisi olarak bilinen ÖTV, 2002 yılında ve Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında getirilen bir vergi türü. Temel amacı ise tüketimi minimuma indirerek çevresel hasarı azaltmak. Bununla birlikte uzun süredir ülkemizde karavan seyahatinden hoşlananların en fazla mağdur olduğu vergi türü de ÖTV oranı çünkü son yapılan açıklamalara kadar karavanlar için ÖTV oranı %220 olarak belirlenmiş durumdaydı. Mevcut aracını karavana dönüştürmek veya karavan sahibi olmak isteyenler için masrafların bir hayli artmasına neden olan yüksek ÖTV oranları, yakın zamanda Resmi Gazete’de yayınlanan bir düzenleme sonucu %45’e düşürüldü. Buna göre; halihazırda talebin fazla olduğu karavan sektöründeki fiyatlar geriledi ve hem yurt içi hem yurt dışı müşterilerin sektörel katılımı artış gösterdi. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken, bilgilerinizi bırakın ve birkaç dakika içerisinde özelleştirilmiş karavan tekfinizi sunalım.

Fiyat Teklifi Alın

Karavan ÖTV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Türkiye’de motokaravan kategorisinde satılan araçlarda, motor gücüne göre değişmekle birlikte %80 ila %220 oranında ÖTV oranı ekleniyordu. Lüks bir Porsche, Mercedes veya BMW ile benzer oranlara sahip olan bu vergiler, karavan severlerin belini bükmekteydi ve genel olarak şu şekildeydi:

  • Motor silindir hacmi 1600 cm3’e kadar ve matrahı 150.000 TL’yi aşmayan araçlarda %80
  • Motor silindir hacmi 1600 – 2000 cm3 arası ve matrahı 170.000 TL üzeri araçlarda %150
  • Motor silindir hacmi 2000 cm3 üzeri ve matrahı sınırsız araçlarda %220

Yeni düzenleme sonrası karavan dönüşümü yapan 0-5 yaş arası araçlarda ÖTV oranı %45 olarak belirlendi. Motor hacmi fark etmeksizin uygulanan bu oran 5 yaş ve üzeri araçlardan istenmemeye başlandı.

Basit bir işlemle, yeni oranlara göre karavanlardan istenen ÖTV tutarını hesaplayacak olursak:

Vergisiz satış tutarı 150.000 TL olan 1600 cm3’ten küçük motor hacmine sahip bir karavan için ÖTV oranı %45’tir. Buna göre karavan dönüşümü yapılacak araçlarda ÖTV dahil fiyat hesabı şu şekilde yapılır:

  • 150.000 TL x %45 = 67.500 TL (ÖTV vergisi)
  • 150.000 TL (matrah bedeli) + 67.500 TL (ÖTV tutarı) = 217.500 TL (ÖTV dahil araç bedeli)

Ancak sıfır karavan sahibi olmak isteyenlerin ÖTV bedeline ek olarak %18’lik KDV tutarını da ödemesi gerekir. Buna göre toplam araç bedeli şu şekilde hesaplanır:

  • 217.500 TL x %18 (KDV tutarı) = 39.150 TL
  • 217.500 TL + 39.150 TL = 256.650 TL (toplam araç bedeli)

5 Yaş Altı Karavanlarda ÖTV Muafiyeti

Bir karavan sahibi olmak istiyorsanız, düzenli masraf hanesinde en üst sırada vergilerin bulunduğunu bilmeniz faydalı olabilir. Bununla birlikte karavanlardan alınan yüksek ÖTV oranı nedeniyle yeni karavan almak yerine, mevcut aracı karavana dönüştürerek vergiden muaf olmak da mümkün. Dolayısıyla 5 yaşını doldurmuş araçlarınız için ÖTV ödeme yükümlülüğü olmadan karavan ruhsatı edinebilir, böylece eski aracınızı yüksek teknolojik ekipmanlarla yenileyerek karavanda yaşam ayrıcalığı elde edebilirsiniz. Bu aşamada Demonte Karavan’ın kullanışlı, esnek ve modern çözümlerini aracınıza ekleyerek akıllı araçlara sahip olabilir; bir karavandan çok daha fazlası ile keyifli ve güvenli serüvenlere atılabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir