ÖTV İndirimi ile Hedeflenenler Nelerdir?

Geçtiğimiz aylarda çıkan bir yasayla motorlu karavanlardan alınan ÖTV ödemelerinde indirim yoluna gidildi. Bu durum özellikle Covid-19 pandemisi döneminde, hijyenik ve konformist tatil imkanı sunması nedeniyle popülerleşen motorlu karavanlara olan ilgiyi yeniden canlandırdı. Peki ÖTV’nin %220’den %45’e çekilmesiyle birlikte yurt içi karavan imalatında ve taşıt-karavan dönüşümünde ne gibi değişikliklerin yaşanması beklenebilir?

ÖTV İndiriminin Faydaları 

Değişen tatil anlayışıyla birlikte öne çıkan motorlu karavanlar, yenilenen ÖTV oranları sonucu önümüzdeki dönemi de olumlu şekilde etkileme potansiyeline sahip. Yerli yabancı müşterilerin sektörel ilgisini artıran yeni vergi oranlarına göre; ileride karavan kullanımı, sadece turizmle sınırlı kalmayabilir ve daha geniş bir kitleye ulaşabilir. Yerli üretim ve ekosistem açısından da kilit rol oynayan bu indirim ile hedeflenenler ise şu şekilde:

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken, bilgilerinizi bırakın ve birkaç dakika içerisinde özelleştirilmiş karavan tekfinizi sunalım.

Fiyat Teklifi Alın
  1. Yerel Üretim

Türkiye’deki karavan satış ve kiralama sektörü her geçen gün gelişiyor. Bu nedenle karavan filosuna yeni araçların eklenmesi gerekiyor. Önceleri %220 oranında uygulanan ÖTV nedeniyle karavan dönüşümü yapmak pek mümkün olmazken güncel durumda yerel üretimin artması için uygun şartlar mevcut. Türkiye’yi ithalatçı konumdan ihracatçı konuma yükseltebilecek potansiyeli olan ÖTV indirimi sayesinde yerel karavan filosunun büyümesi ve karavan yapımı ile dönüşümünün ciddi anlamda artması bekleniyor.

  1. Sektörel İstihdam

Artan üretim ile birlikte iş gücü gereksinimleri ve yetkinlik gerektiren yeni unvanlar doğacağı için ÖTV indirim kararının istihdamı artırması da bekleniyor. Buna göre; halihazırda yoğun ilgi gören karavan sektöründe karavan yapımına ve dönüşümüne yönelik hizmet veren yeni firmalar açılabilir. Sektör temsilcilerinin seri üretime geçerek kar potansiyelini artırması karavan fiyatlarını düşüreceğinden ve daha fazla kalifiye eleman gereksinimi oluşturacağından işsizlik sorunun bir kısmı karavan ekosistemindeki bu gelişmeyle birlikte karşılanabilir.

  1. Turizm Geliri

Doğa ile baş başa kalarak kendi konfor alanını oluşturma fikrine dayanan karavan turizmi, yurt içinde son yıllarda popüler olsa da yurt dışında aktif olarak tercih edilen bir tatil biçimi. Türkiye’nin doğa harikası sayısız lokasyona sahip olması nedeniyle yurt dışından ülkemize özel olarak karavan turizmi için gelen fakat karavan filosundaki yetersizlik nedeniyle otel turizmine yönelen büyük bir kesim de mevcut. Açıklanan ÖTV indirimi ile birlikte genişleyen karavan filosunun, park ve kamp olanaklarının turizm gelirlerini artırması da hedeflenenler arasında. Buna göre, sektörel istihdamın hızlanması ile birlikte müsait olan alanlar modern şekilde karavan tatil alanlarına dönüştürülebilir ve yurt dışından karavan turizmi için gelen kişi sayısını artırabilir. Aynı zamanda otel turizmine kıyasla daha ekonomik bir alternatif olması ve yüksek konfor ile özgürlük sunması nedeniyle yerel turistler arasında da yaygınlaşabilir.

  1. Yeni Müşteri Potansiyeli

Dünyada ve Türkiye’de son yıllarda değişen bir tatil anlayışı mevcut. Daha önceleri özel tüketim vergisinin yüksek oranda uygulanması nedeniyle sadece belirli bir kesime hitap eden karavan tatili, yenilenen verilerle birlikte artık daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyor. Çünkü hem fiyatların karşılanabilir seviyeye gerilemesini hem de filo sayısının gereksinimlere uygun şekilde artırılmasını tetikleyen ÖTV indirimi, daha geniş ve potansiyeli yüksek bir müşteri kitlesi oluşturuyor. Yeni müşterilerin farklı ihtiyaçlarla gereksinim duyması ise karavan ekosisteminin modern ve işlevsel ekipmanların kullanımıyla birlikte gelişmesini zorunlu hale getiriyor.

Bu aşamada eski araçları, güncel ve teknolojik parçalar kullanarak kişisel ihtiyaçlara uygun karavanlara dönüştüren firmalar öne çıkıyor. Alanın öncülerinden Demonte Karavan ise hem uzun süredir edindiği sektörel tecrübesi ile Avrupa standartlarına uygun kalitede bir hizmet veriyor hem de Türkiye pazarındaki hakimiyeti sayesinde konforu esas alan çalışmalar yürütüyor. Siz de VW Transporter, Fiat Ducato ve Ford Custom gibi araçlarınızı motorlu karavanlara dönüştürmek istiyorsanız buraya tıklayarak Demonte Karavan’ın size özel tekliflerini inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir