Karavan ÖTV Muafiyeti: Kimler Yararlanabilir ve Nasıl Başvurulur?

Karavan ÖTV muafiyeti, Türkiye’de karavan sahibi olmak isteyen engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla devlet tarafından sunulan özel haklardan biri. Özel tüketim vergisi ödeme yükümlülüğü olmadan araç alımına izin veren bu hak, motor hacmine ve araç çeşidine göre değişiklik gösterir. Özellikle MTV (motorlu taşıtlar vergisi) muafiyeti ile birlikte kullanıldığında son derece avantajlı hale gelebilir. Ancak bu haktan faydalanmadan önce indirimli veya muafiyetli araç alım şartları hakkında diğer detayların bilinmesi önemlidir.

Karavan ÖTV Muafiyetinden Kimler Faydalanabilir?

Karavan ÖTV muafiyeti, şartları sağlayan kişilere araç türüne göre %45 ila %225 oranında indirim sağlayan bir haktır. Muafiyetli araç satın almak için en temel şartlardan biri, tam teşekküllü bir hastaneden engelli raporu almış olmaktır. Ancak rapor üzerindeki engellilik yüzdesi muafiyetten yararlanma durumu üzerinde etkilidir. Buna göre; muafiyetli araç satın almak isteyen kişilerde aranan temel şartlar şunlardır:

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken, bilgilerinizi bırakın ve birkaç dakika içerisinde özelleştirilmiş karavan tekfinizi sunalım.

Fiyat Teklifi Alın
 • Tam teşekküllü hastaneden alınan sağlık raporu ile en az %90 engel olduğunun kanıtlanması gerekir.
 • Engel fiziksel değil zihinsel ise, araç kullanımı için yerine ehliyeti olan bir vasi atanır ve aracın trafiğe çıkması için yapılması gereken bütün işlemler vasi adına gerçekleştirilir.
 • Engel oranı %90’ın üzerindeki kişilerde H sınıfı ehliyet, %40-%89 arası kişilerde A veya B sınıfı ehliyetlerden birine sahip olma şartı aranır.
 • Şehit ailelerinin muafiyetten faydalanabilmesi için birinci derece yakınlık şartı aranır. Şehit çocukları, eşi veya anne babası bu haktan yararlanabilir.
 • Fiziksel engel durumu %90’dan düşük olduğunda da vergi muafiyeti alınabilir. Bu durumda elde edilecek indirim engel oranına göre değişir.

ÖTV muafiyeti ile araç satın alındığında, sürücünün engeli doğrultusunda araç içinde özel değişiklikler yapılabilir ve kullanım daha güvenli ve konforlu hale getirilebilir. Özel ihtiyaçları karşılamaya yönelik yapılan düzenlemeler engelli vatandaşların sosyal hayata ve iş kollarına kazanımı açısından büyük fayda sağlar.

ÖTV Muafiyeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

ÖTV muafiyet başvurusunda istenen en önemli belge engelli raporudur. Muafiyetten faydalanarak araç satın almak isteyen kişinin kendi adına düzenlenen sürücü belgesi, vergi dairesinden alınan ÖTV ödeme belgesi ve engelli raporu ile notere müracaat etmesi yeterlidir. Engelli raporu başvurusunda istenen belgeler ise şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 5 adet vesikalık fotoğraf
 • 18 yaşından küçük veya zihinsel engeli olan kişilerde vasi onay belgesi
 • Engelli özel başvuru formu
 • Engel oranını kanıtlayan imzalı ve onaylı muayene belgesi
 • Hastane tarafından yazılan dilekçe

Engelli raporu alan kişi, araç alımının yanı sıra trafik sigortası poliçelerinde de indirim hakkı elde edebilir. Ancak bu değerler sigorta şirketine ve engelin oranına göre değişebilir.

Engelli Araç Limiti ve İndirim Oranları Ne Kadar?

Engelin %90 altında kaldığı durumlar da ÖTV muafiyetine tabidir. Engel oranı %40-%89 arası olan ve genel şartları sağlayan kişiler sıfır araç satın alırken %26.3 oranında indirim elde ederler. Bu durumda KDV ödemesi ise %15.24 oranına düşürülür. 

Engel oranı %90’ın altında kalan bireylere uygulanan ÖTV indirimi şu örnek hesap üzerinden daha net anlaşılabilir:

 • 800.000 TL değerinde sıfır araç satın almak isteyen ve %40-89 arası engelli raporuna sahip olan bir kişiye 210.400 TL tutarında indirim uygulanır ve ödenmesi gereken ücret 589.600 TL olur.
 • %15 KDV indirimi uygulandığında ise ödenmesi gereken son tutar kabaca 500.000 TL olarak hesaplanır.

1.6 motor hacmi ve altındaki binek otomobiller, silindir hacmi 2800 cm3’ü aşmayan panelvan, pick-up ve 4×4 tipi araçlar ÖTV muafiyeti kapsamında satın alınabilecek modeller arasındadır.

Siz de kişisel konforunuzu ve güvenliğinizi artıracak özelleştirilebilir karavan dönüşümleri ve bu dönüşümleri elde etmek için ödemeniz gereken ek maliyetler hakkında bilgi edinmek isterseniz, buradan Demonte Karavan yetkililerine ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir