Karavan Tatili Yaparken Çocuklar için Eğlenceli Aktiviteler ve Oyunlar

Karavan tatili yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de eğitici ve öğreticidir. Şehir hayatından uzaklaşmanın rahatlığı çocuklar tarafından hemen anlaşılmasa da aslında doğa içinde geçirilecek kaliteli vakitler, miniklerin özellikle teknolojik ürün kullanımını sınırlandırmasına ve çevresindeki dünyayı tanımasına yardımcı olabilir. Ancak karavanda çocukları eğlendirmenin doğru yolu bulunmazsa planlanan keyifli seyahat kısa sürede can sıkıcı bir hal alabilir. Dolayısıyla çocuğunuzla uzun süreli bir karavan yolculuğuna çıkmadan önce aşağıdaki eğlenceli aktivite ve oyun önerilerine göz atabilirsiniz!

  1. Açık Hava Oyunları

Çocuklar açık havada oyun oynamaya bayılırlar, bu nedenle kamp alanına gittiğinizde futbol, voleybol, badminton veya uçurtma gibi açık hava oyunlarını hemen oynamaya başlayabilirsiniz. Bütün aile oynanabilecek körebe gibi oyunlarla hem eğlenceli vakit geçirmiş hem de aile bağlarını güçlendirmiş olursunuz. Ancak özellikle sık ormanlık alanda kamp yaparken saklambaç gibi çocukların kaybolması açısından riskli oyunlardan kaçınmayı unutmamalısınız.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken, bilgilerinizi bırakın ve birkaç dakika içerisinde özelleştirilmiş karavan tekfinizi sunalım.

Fiyat Teklifi Alın
  1. Piknik ve Doğa Gezisi

Çocukların doğayı ve hayvanları daha yakından tanıması için en elverişli etkinliklerden biri doğa gezileri ve pikniklerdir. Ufak bir yürüyüş rotası belirledikten sonra yolda çocuklarınıza çeşitli yaprakları toplamalarını söyleyebilir veya onları ağaçlar ve hayvanlar hakkında bilgilendirebilirsiniz. Varış noktasına ulaştıktan sonra ise sevdikleri yiyeceklerden oluşan besleyici bir piknik masası kurarak onlara keyifli anlar yaşatabilirsiniz. Buradaki önemli nokta yürüyüş yolunu önceden belirleyerek yola çıkmış olmanızdır. Böylece plansız tehlikelerden ve vakit kayıplarından kaçınabilirsiniz.

  1. El İşleri

Açık havada veya karavanın içinde çocukları oyalamanın en kolay yolu onların eline çeşitli boya, kağıt, kalem veya hamur gibi malzemeler vererek yaratıcı etkinlikte bulunmalarını sağlamaktır. Elinizin altındaki malzemeleri toplayarak onlara hem hayal güçlerini geliştirecek hem de odaklanmalarını sağlayacak ufak aktiviteler sunabilirsiniz. Aktivite sonunda yaptıkları parçaları ise sanat eseri olarak karavanın bir köşesinde tutabilir ve onların sanatsal etkinliklere sempati duymasını sağlayabilirsiniz.

  1. Açık Hava Sineması

Kamp yaparken gündüz vakit geçirmek genellikle geceye göre daha kolaydır, bu nedenle çocukları gece mutlu tutmanın yeni yollarını aramanız gerekir. Ailecek yapılacak gece aktivitelerinin başında açık hava sinemaları gelir. Karavan mutfağında pişirilen patlamış mısır, birkaç atıştırmalık ve elbette projektör yardımıyla hazırlayacağınız bir sinema etkinliği, çocukların açık havada farklı bir deneyim elde etmesine yardımcı olabilir.

  1. Ateş Başı Hikaye Anlatıcılığı

Kamp gecelerinin bir diğer popüler etkinliği de ateş başında düzenlenen okuma ve hikaye anlatma aktiviteleridir. Sadece ailenizle değil, bölgede kamp yapan diğer insanlarla birlikte planlamaya da uygun olan bu tür etkinlikler sırasında çocukların ilgisini çeken kitaplardan okumalar yapabilir, çeşitli korku hikayeleri anlatabilir veya kukla gösterileri düzenleyebilirsiniz.

  1. Kuş Gözleme

Kamp yolculuğunda ana planınız çocuğunuza doğayı sevdirmekse, bunun en güzel yolu doğada eğlenceli ve eğitici aktiviteler planlamaktır. Özellikle kuş göç rotalarına yakın konumda konaklarken, gün içinde çocuklarınızla birlikte kuş gözleme turlarına çıkabilir ve çevredeki sulak kuş sahalarını ziyaret edebilirsiniz. Bu tür bir aktivite sırasında çocuklarınıza kuşlar ve doğal çevre hakkında bilgi verebilir veya eğlenceli fotoğraflar çekebilirsiniz.

  1. Çöp Toplama

Doğadaki bir diğer eğitici etkinlik ise çevredeki çöpleri toplamaktır. Bu tür bir aktivite her zaman sanıldığı kadar keyifli olmayabilir ve çocukların kulağına hoş gelmeyebilir. Ancak onları aktivite sonunda sevdikleri bir yiyecekle veya telefonda geçirilecek sınırlı vakitle ödüllendirmek, motivasyonlarını artırmalarına ve doğayı koruma bilinci geliştirmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca doğada kamp yaparken bir dahaki sefere yere çöp atmamaları gerektiğini de kendi kendilerine öğrenmiş olurlar.

Çocukları doğada eğlendirmenin sayısız yaratıcı yöntemi vardır. Bulunduğunuz alandaki doğal araç gereçleri kullanarak her türlü kamp etkinliğini kısa sürede eğlenceli bir oyuna çevirebilir ve çocuklarınızla kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Ancak bu sırada ev konforunu ve lüksünü yanınızda getirdiğinizden emin olmak, çocukları edindikleri yeni kazanımlar karşısında ödüllendirmek isterseniz, buraya tıklayarak Demonte Karavan’ın son teknoloji karavan çözümleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir