Türkiye’de Karavan ile Gezilecek En İyi 10 Rota

3 tarafı denizlerle çevrili olan, yıl içinde 4 farklı mevsimin yaşandığı Türkiye; dört bir yanını çevreleyen ayrı bir kültüre, tarihe ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapar. Bu da yaz-kış fark etmeksizin, karavan gezginlerine dünyanın en keyifli rotalarından birkaçını sunması anlamına gelir. Ancak Türkiye’de karavanla seyahate çıkmadan önce Marmara’dan Ege’ye, Karadeniz’den Akdeniz’e yayılan birbirinden güzel gezi rotalarından ilham almak isteyebilirsiniz:

  1. Keşan, Edirne

İstanbul’a yakınlığı sebebiyle doğa kaçamakları için en elverişli lokasyonlardan olan Keşan, bozulmamış doğası ve deniz imkanları ile ön planda. Özellikle Saroz sahilinde mavi ile yeşilin iç içe geçtiği dalışa uygun muhteşem dalış rotaları mevcut. Ancak Keşan’da sessiz ve sakin bir tatil geçirmenin püf noktası, bölgeyi hafta sonlarında veya uzun bayram tatillerinde ziyaret etmemekten geçiyor. Nitekim, Keşan bu tarihlerde günübirlikçilerin ve ailelerin akınına uğruyor.

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken, bilgilerinizi bırakın ve birkaç dakika içerisinde özelleştirilmiş karavan tekfinizi sunalım.

Fiyat Teklifi Alın
  1. Assos, Çanakkale

Türkiye’nin oksijen deposu Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan Assos, kafa dinlemek, şehrin gürültüsünden kaçmak ve görkemli tarihle çevrelenmek için oldukça ideal. Köklü geçmişi ve yüzyıllar boyunca sayısız uygarlığa ev sahipliği yapması sebebiyle Assos, bugün de saygı duyulan ve özellikle felsefi hayata kazandırdıkları ile bilinen bir bölge. Harika lokasyonuna ve tertemiz deniz olanaklarına ek olarak bölgede gezilebilecek çok sayıda antik kent, müze ve tarihi kalıntı da bulunuyor.

  1. Gökçeada, Çanakkale

Yine Çanakkale kıyılarında yer alan Gökçeada’da karavanlı gezginlerin uğrak rotalarından. Sahip olduğu bakir doğa, sportif etkinlik çeşitliliği ve gelişmiş sosyal imkanlar bölgeyi popüler hale getirse de; sezonda bile herhangi bir Akdeniz veya Ege rotasına göre sakin olduğu söylenebilir. Konum itibariyle rüzgar sörfü ve uçurtma sörfü gibi etkinliklere elverişli olan Gökçeada, aynı zamanda Rum yapımı taş yapılar arasında kalan ve harika deniz ürünlerinin servis edildiği restoranlarıyla da ünlü.

  1. Yedigöller Milli Parkı, Bolu

1642 hektarlık dev arazisine; 7 adet büyük gölün, sayısız endemik bitki ve balık türünün sığdığı Yedigöller Milli Parkı, yılın her günü farklı bir manzarayla karşılaşılacak muhteşem lokasyonlardan biri. Bu sebeple genellikle göller etrafında kamp ve karavan tatiline elverişli yüzlerce farklı bölgeye sahip. Alanın bakirliği, doğada tazelenmek isteyenler için harika bir seçenek sunuyor.

  1. Karagöl, Artvin

Karadeniz’in en doğusunda yer alan Karagöl Borçka Tabiat Parkı, uzun doğa yürüyüşlerine çıkmak, kuş seslerini dinlemek ve harika manzaralara tanıklık etmek isteyenler için muhteşem bir gezi rotası. Engebeli arazisi ve haşin coğrafyası sebebiyle oldukça zengin bir faunaya sahip olan bölge, başka yerlerde karşılaşılamayacak pek çok endemik bitki türüne de ev sahipliği yapıyor. Aynı sebeple ciğer açıcı bir atmosfer ve enfes lokal lezzetler de sunuyor. Ancak burada kamp yaparken göl kenarında konaklayamayacağınızı bilmeniz önemli, bunun yerine çevredeki ağaçlık alanlar tercih edilebilr.

  1. Ayvalık, Cunda

Daracık renkli sokakları, pek çoğu otel ve işletme olarak hizmet veren Rum evleri ve zengin tarihi ile Cunda Adası her zaman görülmesi gereken bir bölge. Bağlı bulunduğu Ayvalık ve Balıkesir sahillerinden çok daha farklı bir yapıya ve sentez kültüre sahip olan Cunda, özellikle deniz kenarında sıralanmış restoranları ve serin yaz akşamları ile tanınıyor olsa da; bölgenin eski yapısını koruyor olması, bahar ve kış aylarında kafa dinlemek isteyenlere de harika seçenekler sunuyor. Burada kamp yaparken bilinmesi gereken en önemli şey ise lokal halkın gece geç saatte çalınan yüksek sesli müzikten ve gürültüden hoşlanmıyor olması.

  1. Akyaka, Muğla

Sakin hayatı, doğa ile barışık yaşam tarzı nedeniyle Türkiye’deki önde gelen “citta slow” bölgelerinden olan Akyaka, kentin karmaşasını tamamen geride bırakmak ve doğayla bütünleşmek için muhteşem bir yer. Arkasındaki bakir orman, önündeki deniz ve aradaki azmak deresi ile günün her saati farklı bir manzara sunan Akyaka; aynı zamanda yerel lezzetleri, organik tarım ürünleri ve yerel pazarlarıyla da ünlü. Ancak özellikle dere kenarında konaklayanların bölgedeki sivrisinek sorununu göz ardı etmemesi oldukça önemli.

  1. Dilek Yarımadası, Kuşadası

Avrupa Konseyi’nin “Flora Biyogenetik Rezerv Alanı” olarak korumaya aldığı Dilek Yarımadası, eşsiz doğası ile karavan yolculuklarının en keyifli rotalarından. İçindeki zengin biyoçeşitlilik ve bakirlik her adımda hissediliyor ve bu durum bölgeyi bir kamp rotasından çok daha fazlası haline getiriyor. Hem doğayla bütünleşmek hem de plajda rahatlamak için elverişli olan yarımadada keşfedilecek harika yürüyüş rotaları, mağaralar ve tarihi köyler de bulunuyor.

  1. Datça, Marmaris

Datça Yarımadası, Türkiye’nin en popüler tatil beldesi Marmaris’e bağlı olsa da son derece sakin ve huzurlu bir yapıda. Bu da onu, bozulmamış yemyeşil bir doğada karmaşadan uzak yolculuklar için ideal hale getiriyor. Ormanlar yönünden zengin olan bölgede mavi bayraklı plajlar, tescilli koylar ve bol bol arıcılık faaliyetleri mevcut. Bu doğallığın içinde lüks tesislerin ve otellerin bulunmuyor olması ise bölgeyi özellikle yıldızların altında uyumak isteyenler için elverişli yapıyor.

  1. Göreme

Yılın her mevsimi kartpostalvari manzaralara tanıklık edilebilecek rotalardan olan Göreme, dünya çapında bilinirliğe sahip popüler bir bölge. Bu nedenle alanda yüksek standartlı konaklama birimi ve tesis sayısı oldukça yüksek. Ancak milyonlarca yıllık doğal bir oluşumun izlerini taşıyan ve eski halklara ev sahipliği yapan Göreme’de, hem keyifli yolculuklara hem de gözden uzak konaklamalara elverişli sayısız lokasyon var. Uzaktan peri bacalarını ve ünlü balonları izlemek, bir yandan da zengin bir tarihin içinde yer almak isteyenler için listedeki en iyi seçenek olabilir.

Türkiye’de karavan için elverişli rota sayısı oldukça yüksek bu nedenle her zaman kendi yol haritanızı çıkarmanız mümkün. Ancak özellikle doğal oluşumlar arasında, modern şartlardan uzakta bir yolculuk planınız varsa; aracınızın teknik ve donanımsal açıdan gelişmiş olması son derece önemli. Buradan, size özel çözümleriyle mümkün olan en konforlu karavan tatilini planlamanıza yardımcı olan Demonte Karavan yetkililerine ulaşarak, hayalinizdeki yolculuk için hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir