Karavan Hayatında Evcil Hayvanlarla Seyahat: İpuçları ve Öneriler

Evcil hayvanlar ailelerin en önemli üyelerinden. Bu nedenle çıkmayı planladığınız uzun soluklu bir seyahatte yanınıza onları da almanız ve her şeyden önemlisi karavan yaşamını onların konforuna uygun şekilde yenilemeniz gerekebilir. Yola çıkmadan önce yapacağınız birkaç ön hazırlık seyahati hem sizin adınıza hem onun için çok daha keyifli ve unutulmaz hale getirebilir. İşte evcil hayvanı ile seyahat etmek isteyenlerin atlamaması gereken adımlar:

  1. Aşı ve Kontroller

Evcil hayvan ile seyahat etmek genellikle unutulmaz bir maceraya dönüşse de minik dostunuzun yolculuğa hazır olmaması bütün işleri aksi yönde değiştirebilir. Özellikle anksiyete sorunları olan ve bulunduğu alana kolay adapte olamayan bir kediniz varsa ön kontrolleri yaptırmanız ve mutlaka seyahat planı hakkında veterinerinize danışmanız gerekir. Aşıları tamamlanan, sağlık kontrolleri yapılan ve ruh hali dengeli olan kedi veya köpekleriniz için karavan hazırlığının diğer adımlarına geçebilirsiniz. Elbette bu esnada uzun süreli yolculuklar sebebiyle midesinin bulanıp bulanmayacağını ve kendini nasıl hissedeceğini de göz önünde bulundurmalısınız. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken, bilgilerinizi bırakın ve birkaç dakika içerisinde özelleştirilmiş karavan tekfinizi sunalım.

Fiyat Teklifi Alın
  1. Pasaport ve Diğer Belgeler

Rotanızda yurt dışı yer alıyorsa tıpkı kendiniz gibi evcil hayvanınız için de pasaport ve resmi belge hazırlamanız gerekir. Bu tür belgeleri almak içinse seyahatten birkaç ay önceden itibaren düzenli aşılamanın başlaması, kuduz gibi önemli aşıların en az bir kez yapılması istenir. Ek olarak hayvanın yaşına, cinsine ve varsa geçirdiği sağlık sorununa göre ek belgeler veya testler talep edilebilir. Dolayısıyla gerekli izinleri almak için bir miktar bütçe ayırmanız gerektiğini unutmasanız iyi olabilir çünkü her zaman plansız masraflar devreye girebilir.

  1. Havalandırma Sistemi

Bütün izinleri aldıktan ve köpeğinizin veya kedinizin yola hazır olduğundan emin olduktan sonra karavan yaşamını onun için yeniden düzenleme aşamasına geçebilirsiniz. Bu esnada ilk bakmanız gereken şey havalandırma sistemidir. Çünkü siz dışarıda vakit geçirirken dostunuzun uzun süre karavanda kapalı kalması gerekebilir. Bu süreyi güvenli ve keyifli şekilde geçirmesi için havalandırma sisteminin gerektiği gibi çalıştığını kontrol etmeniz, daha sağlıklı bir iklimlendirme sistemine geçmeniz ve karavan içini onun konforlu olacağı şekilde düzenlemeniz önemlidir. Favori oyuncaklarını, karton kutuları veya hayvan yataklarını kullanarak ona kendini rahat hissedeceği alanlar yaratabilirsiniz. Bu esnada tezgah üzerindeki keskin aletlere ve elektrik prizi gibi riskli alanlara erişimi de sınırlamış olmanız gerekir.

  1. Temel İhtiyaçlar

Rota planını su, yakıt ve besin tüketimi ile eş zamanlı şekilde yaparken listeye evcil hayvanınızın temel ihtiyaçlarını da eklemeniz gerekir. Mutlaka yanınıza onun tüketeceği yaş ve kuru mamaları, ödül mamalarını, hijyen ve bakım ürünlerini, varsa düzenli kullandığı ilaçları aldığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca her zaman yanınıza puset ve tasma gibi ihtiyaç halinde kullanılabilecek diğer eşyaları almayı da unutmamalısınız. Böylece diğer hayvanlarla karşılaştığında veya kalabalık ortamlara girdiğinde korkup kaçmasını önlemiş olursunuz.

  1. Hayvan Dostu Park Alanları

Bir evcil hayvanla seyahat ederken en büyük mücadelelerden biri ona uygun kamp alanlarını bulmaktır. Bu nedenle tercihiniz her zaman hayvan dostu park alanlarından yana olmalıdır. Ancak bu durumda bile park ettiğiniz yerde dostunuzun etrafı rahatsız etmeyeceğinden emin olmanız gerekir. Örneğin; gece geç saatlerde havlama veya miyavlama sorunları varsa, bu sorunun neden kaynaklandığını bulmalı ve ona kendini rahat hissettirdikten sonra kalabalık alanlarda konaklama yoluna gitmelisiniz. Kendi başınıza kamp yapmadan önce ise mutlaka çevreyi kontrol etmeli, onun güvenliği açısından riskli alanları tercih etmemeli, mümkünse açık ve uzaktan bakarak bile onu takip edebileceğiniz yerlere yönelmelisiniz. Böylece yolunu kaybedip uzaklaşmasının veya kendini sakatlamasının önüne geçebilirsiniz.

Bunların yanı sıra; karavan etrafında onun için mini bir oyun alanı kurabilir veya içeride yeterli alanınız varsa daha işlevsel çözümler kullanabilirsiniz. Karavan dönüşümünü evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yeniden değerlendirmek isterseniz, buraya tıklayarak son teknoloji çözümleri ile öne çıkan Demonte Karavan yetkililerine ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir