Karavanla Seyahat Önerileri: Popüler Seyahat Rotaları

Eğer nerede uyuyacağınıza kendiniz karar vermek ve her sabah gözlerinizi başka bir güzelliğin ortasında açmak isterseniz, karavan hayatı tam size göre demektir. Üstelik 3 tarafı denizlerle çevrili ve her bir köşesinde doğanın en güzel eserleri bulunan Türkiye’de. Karadeniz, Ege ve Akdeniz başta olmak üzere ülkemizin hemen hemen her bölgesinde karavanla konaklayabileceğiniz pek çok bölge mevcut. Peki bu bölgelerde karavan ile planlanabilecek en güzel seyahat rotaları hangileri?

Marmara Bölgesi Karavan Rotası

İstanbul’da her ne kadar kalabalık ve boğucu bir şehir olsa da, aslında çevresi karavan seyahati için oldukça elverişli. Örneğin İstanbul’un merkezine yalnızca 1.5 saatlik mesafede bulunan Ağva karavan kampı yapmak isteyenler için 4 mevsim elverişli. Dilerseniz karavanınızı deniz kenarına ya da ormanlık alana çekebilir, dilerseniz karavan kamp alanlarında konaklayabilirsiniz. Eğer İstanbul’dan ayrılmak istemiyorsanız Şile’de bulunan Hacıllı Köyü’nü ve Hacıllı Şelalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. 

Özgürlüğünüze bu kadar yaklaşmışken, bilgilerinizi bırakın ve birkaç dakika içerisinde özelleştirilmiş karavan tekfinizi sunalım.

Fiyat Teklifi Alın

Eğer İstanbul’un dışına çıkmak istiyorsanız Kırklareli’de bulunan İğneada Longozu, Sakarya’da bulunan Acarlar Longozu, Tekirdağ Şarköy’deki Uçmakdere, Kocaeli ve Gebze arasında bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı ve elbette Kaz Dağları Marmara Bölgesi’nde tercih edebileceğiniz karavan rotaları.

Akdeniz Bölgesi Karavan Rotası

Söz konusu Akdeniz olduğunda karavanla takip edebileceğiniz rotaları kısa bir şekilde anlatmak ne yazık ki mümkün değil. Fakat öne çıkan bazı rotaları sizler için listeleyebiliriz:

  • Antalya’da Perge, Olympos, Patara ve Xanthos gibi antik kentleri ziyaret edebilir, Kurşunlu ve Düden şelalelerini görebilir, Kaş ve Kalkan’da yer alan birbirinden güzel koyları keşfedebilirsiniz.
  • Mersin’de Talat Göktepe Tabiat Parkı ilk uğrak noktalardan biri olmalıdır. Ayrıca Erdemli’deki Lamos kanyonu ve Cennet Cehennem Mağaraları da ziyaret edilmelidir. Eğer denize girmek isterseniz Akyar koyunca konaklayabilirsiniz. 
  • Adana’da Belemedik Vadisi ve Kapıkaya Kanyonu karavanla seyahat edenlerin konaklayabileceği bölgelerden. Ayrıca denize yakın olmak isterseniz Yumurtalık plajını da tercih edebilirsiniz.

Bunlar Akdeniz bölgesinde ziyaret etmeyi tercih edebileceğiniz rotalardan birkaçı. Elbette siz buradan hareketler kendi listenizi oluşturabilirsiniz!

Ege Bölgesi Karavan Rotası

Ege Bölgesi Çanakkale’den Muğla’ya kadar pek çok tatil lokasyonunu içerisinde barındırıyor. Bu yüzden tek tek konumlardan bahsetmek mümkün değil. Fakat arzu ederseniz Çanakkale’den başlayarak şöyle bir rota takip edebilirsiniz: İzmir bölgesini yola çıkmak için ilk lokasyon belirlediniz diyelim! Burada Foça bölgesinden yola çıkarak önce Seferihisar ve Özdere bölgesine, oradan da Çeşme, Karaburun ve Urla bölgesine doğru devam edebilirsiniz. İzmir seyahatinizin sonunda önce Kuşadası üzerinden devam edip sonra Datça Yarımadası’na geçebilir, ardından Dalyan’ın ve Marmaris’in eşsiz doğasının tadını çıkarabilirsiniz. Gökova Körfezi’nde Akyaka’yı ziyaret edebilirsiniz. Bu rota üzerinde karavanla konaklayabileceğiniz çok sayıda lokasyon ve kamp alanı bulunur. 

Karadeniz Bölgesi Karavan Rotası

Karadeniz seyahatine Bolu’dan başlayarak Yedigöller Tabiat Parkı ziyaret edilebilir. Göller rotasını takip ederek Düzce Torkul Gölü’ne çıkabilir, oradan da Karabük Yenice Ormanları bölgesine hareket edebilirsiniz. Ordu’da bulunan Perşembe Yaylası da yine karavan seyahatinizde uğramanız gereken noktalar arasında yer alır. Rize’ye vardığınızda gezmeniz gereken çok sayıda yayla mevcut. Kaçkar Yaylası, Huser Yaylası ve Ayder Ihlamuraltı bunlardan yalnızca birkaçı. Artvin’e vardığınızda Ayder Yaylası’nı ve Borçka’da bulunan Karagöl’ü de mutlaka ziyaret etmelisiniz!

Eğer tüm bu rotaları evinizde yanınızda taşıyarak isterseniz, araçlarınızı bir karavana dönüştürmeniz mümkün! Siz de VW Transporter, Fiat Ducato, Ford Custom araçlarınızı karavana dönüştürmek için Demonte Karavan’ın sunmuş olduğu çözümleri inceleyebilir, karavan hayalinizi şimdi gerçeğe dönüştürebilirsiniz! 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir